Kuidas majasisese startup’iga välisturule laieneda 


Kuidas on võimalik, et enam kui 20 aastat vana ettevõte, mis tegeleb 500 aastat vana trükikunstiga, loob enda sees startup´i ja laieneb sellega isegi välisturule? 

Tõepoolest, veel kolm aastat tagasi poleks me ka ise seda uskunud. Kõik toimis harjumuspäraselt ja venivalt, nagu traditsioonilisel trükitootmise turul ikka. Kliendilt tuleb tellimus, see saadetakse trükikodadesse, sealt tuleb nädalaga vastus, asjad lähevad trükki, algab transpordi planeerimine ja trükiste laialisaatmine. Pikk meilivahetus, ports kõnesid, sissekirjutatud segadus ja ajakulu. 

Vaatasime endale ühel päeval otsa ja küsisime – kellele ja milleks see rapsimine. Peab ju kuidagi efektiivsemalt saama. Ja kasvada tahaks ka!

Tagurpidi startup

Trükitootmise turul ringi vaadates nägime ka enda imestuseks, või õigemini – ei näinud – et keegi midagigi automatiseerida püüaks.  

Otsus oli kindel. Tuleb luua midagi startupilikult uut. Selgus, et see on täitsa võimalik, isegi kui sa pole enam 22. Võtsime kontoris sokkide väele, põrgatasime pinski, tellisime pitsat ja panime kollektiivse aju kastist väljaspool surisema.

Pärast mitmeid eduhetki, käegalöömisi ja abi EAS-ilt sai Ellington+ lõpuks valmis. Sisuliselt on see isetellimiskeskkond – nutikas robot, mille abil said esmalt meie projektijuhid, aga hiljem ka kliendid ise trükiseid veebis silmapilkselt hinnastada, tellida ja transportida, kuhu vaja. Nii, nagu see tänapäeva digimaailmale kohane on.

Startupiliku mõtteviisi abil oma ettevõtte sees loodud Ellington+ tõi iidse trükitootmise kunsti 21. sajandisse. Seni kirjakandja, telefoni ja meili kaudu lohisenud trükitootmise protsess on nüüd kordades kiirem ja täpsem ning säästab nii meile kui klientidele kümned tunde nädalas.

Ellington+ on tulnud, et jääda. Ka meie projektijuhid ei kujutaks tööd ilma selleta enam ettegi. Isegi veidi imelik mõelda, millises kiviajas veel paar aastat tagasi elasime.   

Uuendused ei hammusta

Nagu näha, on täiesti uut tüüpi ärimudeli loomine tõepoolest võimalik ka ettevõtte sees. Peab lihtsalt olema julgust lahti lasta aastatega väljakujunenud mõtlemisest ja kasutada startupilikku kastist-väljas lähenemist.

Meid aitasid, ja ka sinu ettevõtet aitavad järgnevad mõtteülesanded:

  • kuidas võiks mõningaid protsesse efektiivsemaks teha?
  • kas meeskonnatööd on võimalik kuidagi automatiseerida?
  • kas saab luua tarkvara, mis muudaks töötajate elu kergemaks?

Istuge meeskonnaga maha. Otsige välja kollased märkmepaberid ja kleepige sein mõtteid täis!

Digitaliseerimisest ja automatiseerimisest ei pääse keegi, olgu valdkond kui traditsiooniline tahes. Parem on need kohe enda kasuks tööle panna. Kui ei uuene sina, siis teevad seda sinu konkurendid.

Majasisese innovatsiooni kolm eelist

Ajurünnakute käigus sai üha selgemaks, miks on ettevõtte sees innovatsiooni loomine lihtsam kui värsketel idudel. 

Esiteks – juba toimiv meeskond. Kõik teavad, et hästi toimiva ettevõtmise tuumaks on üksteise tugevusi ja nõrkusi tundev ning nendega arvestav tiim. Et koostöötamise aastaid oli kogunenud pea 20, siis mingit jäämurdmist vaja ei läinud. 

Teiseks – suur kogemustepagas. Igaüks Ellingtonis on spetsialist omal alal. Kes tunneb materjale, kes trükikunsti, kes oskab hallata eriolukordi kliendisuhtluses. Ehk et tundmatusse hüpata polnud vaja.  

Kolmandaks – juba sissetöötatud tarneahel. Meie puhul tähendas uuendus, et olemasolevate materjali-, trüki- ja transpordipartnerite võimalused tuli lihtsalt ühte kohta kokku koondada ja digitaliseerida. Edasi automatiseeris kogu protsessi juba intelligentne ja töökas Ellington+ robot.  

Laienemine Soome 

Kui teed midagi teistmoodi, siis seda märgatakse.   

Nii pole ka ime, et Ellington+ tellimisrobotist kuuldes võttis meiega ühendust Soomes juba 70 aastat tegutsenud väärika trükiettevõtte juht Eemeli. Kokkuvõtvalt oli jutu sisu üsna lühike: meil on Soome trükiturul samasugust asja vaja, tulge juba.     

Eemelile avaldas muljet traditsioonilise offline-trüktootmismaailma ühendamine kaasaegsete digilahendustega. Tema sõnul on Ellington+ kasud ilmsed ja sellest võidavad otseses mõttes kõik: tellimine käib kõigi jaoks kiiremini ja lihtsamalt ning poognaid optimeerides kulub ka vähem paberit. Eraldi tõi ta välja ka tööfailide arhiivi olulisuse, eriti ettevõtetes, kus töötajad kiirelt vahetuvad.

Ning Eemeli viimane tähelepanek, nii naljakalt kui see ka ei kõla – Ellington+ sobib eriti hästi just noorematele soomlastele, kuna selle kaudu tellides ei pea kellegagi rääkima. Täitsa suhestuv, eks ole.

Hetkel on Ellington+ Soomes käivitusfaasis. Mitmed Soome ettevõtted juba tellivad oma trükiseid Eestist ning igal nädalal lisandub andmebaasi ka materjali- ning trükipartnereid Soomest.    


18.06.2022 • Ellington